Announcement

Collapse
No announcement yet.

Asian Tour 2 Qualifying Round

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asian Tour 2 Qualifying Round

    Introduction:
    Maybe there're still someone doen't know how the card the players got. So I introduce the qualification again. The players for involve Asian Tours can be divided as:

    1.Professional players
    2.Top 48 of national ranking(Included professional players)
    3.Qualifiers from six zones
    4.Other amateur players

    Maybe somebody are confused about the second type. They will not take any place when ranked in Top 48.Also, Hong Kong players could be Type 1(Marco Fu), Type 2 (Au Chi Wai) or Type 4(eg: Lin Tang Ho).



    1st Event
    Date:14 - 16 August
    Venue:Taiyuan
    Qualifier:
    Professional Group
    Sun Peng
    Maihe Muti
    Geng Mingqi
    Feng Zeyuan

    Amateur Group
    Wang Chenkai
    Sun Chang
    Wang Baosheng
    Lin Chuangwei



    Draws(Extracted to Quarterfinals)
    Professional Group
    Quarterfinal
    Sun Peng 4-1 Li Yingdong
    Maihe Muti 4-0 Zhang Zihao
    Zhang Hanxuan 1-4 Geng Mingqi
    Yao Pengcheng 2-4 Feng Zeyuan

    Semifinal
    Sun Peng 4-2 Maihe Muti
    Geng Mingqi 2-4 Feng Zeyuan

    Final
    Sun Peng 1-4 Feng Zeyuan


    Amateur Group
    Quarterfinal
    Wang Chenkai 3-2 Wang Peng
    Linjin Delong 2-3 Sun Chang
    Wang Baosheng 3-0 Li Zhonglin
    Lin Chuangwei 3-0 Wang Jun

    Semifinal
    Wang Chenkai 0-3 Sun Chang
    Wang Baosheng 3-0 Lin Chuangwei

    Final
    Sun Chang 1-3 Wang Baosheng



    Prize Fund
    Professional Group
    Winner: 5000RMB
    Runner-up: 3000RMB
    Semi-final: 1000RMB

    Amateur Group
    Winner: 3000RMB
    Runner-up: 2000RMB
    Semi-final: 1000RMB
    Quarter-final: 500RMB
    Last 16: 200RMB



    Professional Group
    Amateur Group

  • #2
    2nd Event
    Date:20 - 22 August
    Venue:Nanjing
    Qualifier:
    Professional Group
    Gao Le
    Cao Kaisheng
    Xu Si
    Chen Wen

    Amateur Group
    Bai Langning
    Li Tianen
    Zhang Cunyue
    Yin Xiaowei



    Draws(Extracted to Quarterfinals)
    Professional Group
    Quarterfinal
    Chen Junhao 2-4 Gao Le
    Ma Yinzhu 2-4 Cao Kaisheng
    Xu Si 4-0 Yuan Sijun
    Chen Wen 4-2 Long Zehuang

    Semifinal
    Gao Le 0-4 Cao Kaisheng
    Xu Si 4-1 Chen Wen

    Final
    Cao Kaisheng 1-4 Xu Si


    Amateur Group
    Quarterfinal
    Bai Langning 3-1 Ma Shiqing
    Tian Chunming 2-3 Li Tianen
    Qiu Lei 1-3 Zhang Cunyue
    Chen Jun 0-3 Yin Xiaowei

    Semifinal
    Bai Langning 1-3 Li Tianen
    Zhang Cunyue 2-3 Yin Xiaowei

    Final
    Li Tianen 3-2 Yin Xiaowei



    Prize Fund
    Professional Group
    Winner: 5000RMB
    Runner-up: 3000RMB
    Semi-final: 1000RMB

    Amateur Group
    Winner: 3000RMB
    Runner-up: 2000RMB
    Semi-final: 1000RMB



    Professional Group
    Amateur Group

    Comment


    • #3
      3rd Event
      Date:26 - 28 August
      Venue:Zhengzhou
      Qualifier:
      Professional Group
      Sun Hongrui
      Ren Jiaxing
      Cheng Sihong
      Zhang Yadong

      Amateur Group
      Hu Yufan
      Zhou Jun
      Bao Junjie
      Zhang Xinwei



      Draws(Extracted to Quarterfinals)
      Professional Group
      Quarterfinal
      Sun Hongrui 4-2 Zhang Yang
      Huang Haoyang 3-4 Ren Jiaxing
      Li Zhen 1-4 Cheng Sihong
      Lei Zhen 1-4 Zhang Yadong

      Semifinal
      Sun Hongrui 4-1 Ren Jiaxing
      Cheng Sihong 0-4 Zhang Yadong

      Final
      Sun Hongrui 2-4 Zhang Yadong


      Amateur Group
      Quarterfinal
      Zhou Yalong 2-3 Hu Yufan
      Zhou Jun 3-1 Wang Huanmin
      Wang Peng 2-3 Bao Junjie
      Wang Yijun 0-3 Zhang Xinwei

      Semifinal
      Hu Yufan 1-3 Zhou Jun
      Bao Junjie 0-3 Zhang Xinwei

      Final
      Zhou Jun 3-1 Zhang Xinwei



      Prize Fund
      Professional Group
      Winner: 5000RMB
      Runner-up: 3000RMB
      Semi-final: 1000RMB

      Amateur Group
      Winner: 3000RMB
      Runner-up: 2000RMB
      Semi-final: 1000RMB




      Professional Group
      Amateur Group

      Comment


      • #4
        4th Event
        Date:1 - 3 September
        Venue:Nanchang
        Qualifier:
        Professional Group
        Chen Junhao
        Zhang Zihao
        Li Wei
        Fan Zhengyi

        Amateur Group
        Wang Peng
        Huang Nian
        Shi Zhenlong
        Liu Ren



        Draws(Extracted to Quarterfinals)
        Professional Group
        Quarterfinal
        Chen Junhao 4-3 Wang Shi
        Zhang Zihao 4-1 Liu Yiqi
        Ji Zhijun 3-4 Li Wei
        Fan Zhengyi 4-3 Zhang Yi

        Semifinal
        Chen Junhao 3-4 Zhang Zihao
        Li Wei 2-4 Fan Zhengyi

        Final
        Zhang Zihao 4-3 Fan Zhengyi


        Amateur Group
        Quarterfinal
        Wang Peng 3-1 Zhou Zhijun
        Huang Nian 3-0 Wang Chuan
        Shi Zhenlong 3-2 Huang Kaiyan
        Liu Ren 3-0 Zhou Fei

        Semifinal
        Wang Peng 3-2 Huang Nian
        Shi Zhenlong 0-3 Liu Ren

        Final
        Wang Peng 0-3 Liu Ren



        Prize Fund
        Professional Group
        Winner: 5000RMB
        Runner-up: 3000RMB
        Semi-final: 1000RMB

        Amateur Group
        Winner: 3000RMB
        Runner-up: 2000RMB
        Semi-final: 1000RMB



        Professional Group
        Amateur Group

        Comment


        • #5
          5th Event
          Date:7 - 9 September
          Venue:Shenzhen
          Qualifier:
          Professional Group
          He Guoqiang
          Zhang Hanxuan
          Ding Kai
          Li Yujin

          Amateur Group
          Liang Jianfeng
          Zhao Hanyang
          Chen Yaochen
          Wang Pengfei


          Draws(Extracted to Quarterfinals)
          Professional Group
          Quarterfinal
          Qiu Yalong 2-4 He Guoqiang
          Zhang Hanxuan 4-1 Zhang Yi
          Li Zhen 3-4 Ding Kai
          Duan Yanfeng 1-4 Li Yujin

          Semifinal
          He Guoqiang 4-1 Zhang Hanxuan
          Ding Kai 4-3 Li Yujin

          Final
          He Guoqiang 2-4 Ding Kai


          Amateur Group
          Quarterfinal
          Zhu Huasheng 0-3 Liang Jianfeng
          Zheng Chengjun 0-3 Zhao Hanyang
          Wang Wu 1-3 Chen Yaochen
          Gong Jie 1-3 Wang Pengfei

          Semifinal
          Liang Jianfeng 3-1 Zhao Hanyang
          Chen Yaochen 0-3 Wang Pengfei

          Final
          Liang Jianfeng 1-3 Wang Pengfei



          Prize Fund
          Professional Group
          Winner: 5000RMB
          Runner-up: 3000RMB
          Semi-final: 1000RMB

          Amateur Group
          Winner: 3000RMB
          Runner-up: 2000RMB
          Semi-final: 1000RMB



          Professional Group
          Amateur Group
          Last edited by likahokeith; 9th September 2014, 03:35 PM.

          Comment


          • #6
            6th Event
            Date:12 - 14 September
            Venue:Dongguan
            Qualifier:
            Professional Group
            Yao Pengcheng
            Li Zhen
            Liu Jiamin
            Wang Heng

            Amateur Group
            Wang Wu
            A bulajiang
            Li Jiuwei(Hong Kong)
            Shi Liu



            Draws(Extracted to Quarterfinals)
            Professional Group
            Quarterfinal
            Yao Pengcheng 4-3 Liu Yiqi
            Li Zhen 4-0 Feng Yu
            Liu Jiamin 4-3 Ji Zhijun
            Si Jiaxin 1-4 Wang Heng

            Semifinal
            Yao Pengcheng 4-0 Li Zhen
            Liu Jiamin 4-2 Wang Heng

            Final
            Yao Pengcheng 2-4 Liu Jiamin


            Amateur Group
            Quarterfinal
            Wang Wu 3-1 Shi Ze
            Min Changqing 2-3 A bulajiang
            Ma Wei 2-3 Li Jiuwei
            Liu Hongyu 0-3 Shi Liu

            Semifinal
            Wang Wu 3-2 A bulajiang
            Li Jiuwei 3-0 Shi Liu

            Final
            Wang Wu 3-0 Li Jiuwei



            Prize Fund
            Professional Group
            Winner: 5000RMB
            Runner-up: 3000RMB
            Semi-final: 1000RMB

            Amateur Group
            Winner: 3000RMB
            Runner-up: 2000RMB
            Semi-final: 1000RMB



            Professional Group
            Amateur Group
            Last edited by likahokeith; 14th September 2014, 03:28 PM.

            Comment


            • #7
              List of qualified players(Summary)
              Top 48
              1.Liang Wenbo
              2.Ju Reti
              3.Ding Junhui
              4.Yu Delu
              5.Zhou Yuelong
              6.Lu Shenwei
              7.Xiao Guodong
              8.Rouzi Maimaiti
              9.Lu Haotian
              10.Chen Zifan
              11.Li Hang
              12.Yan Bingtao
              13.Cai Jianzhong
              14.Tang Jun
              15.Zhong Lin
              16.Liu Chuang

              17.Fang Xiongman
              18.Guan Zhen
              19.Mei Xiwen
              20.Luo Honghao
              21.Au Chi Wai (Hong Kong)
              22.Li Yuan
              23.Cao Xinlong
              24.Chen Feilong
              25.Tian Pengfei
              26.Cao Yupeng
              27.Hu Hao
              28.Lin Shuai
              29.Zhang Anda
              30.Ma Tingpeng
              31.Jin Long
              32.Lu Ning

              33.Wang Zepeng
              34.Ma Bing
              35.Zhao Xintong
              36.Chen Zhe
              37.Pa Ruke
              38.Huang Jiahao
              39.Chen Ruifu
              40.Wang Yuchen
              41.Pan Weixing
              42.Da Hailin
              43.Pang Junxu
              44.Shan Xianshu
              45.Niu Zhuang
              46.Lin Yongzhi
              47.Li Yan
              48.Zhang Yong


              Professional players
              Sun Peng (National ranking:50)
              Sun Hongrui (National ranking:52)
              Zhang Yadong (National ranking:53)
              Wang Heng (National ranking:54)

              Chen Junhao (National ranking:55)
              Liu Jiamin (National ranking:58)
              Feng Zeyuan (National ranking:56)
              Li Yujin (National ranking:57)

              Xu Si (National ranking:64)
              Chen Wen (National ranking:65)
              He Guoqiang (National ranking:66)
              Cheng Sihong (National ranking:70)

              Gao Le (National ranking:71)
              Zhang Hanxuan (National ranking:77)
              Zhang Zihao (National ranking:78)
              Cao Kaisheng (National ranking:79)

              Maihe Muti (National ranking:80)
              Geng Mingqi (National ranking:86)
              Fan Zhengyi (National ranking:89)
              Yao Pengcheng (National ranking:90)

              Li Zhen (National ranking:99)
              Ding Kai (National ranking:106)
              Ren Jiaxing (National ranking:110)
              Li Wei (National ranking:130)


              Amateur Players
              Wang Chenkai
              Sun Chang
              Wang Baosheng
              Lin Chuangwei

              Bai Langning
              Li Tianen
              Zhang Cunyue
              Yin Xiaowei

              Hu Yufan
              Zhou Jun
              Bao Junjie
              Zhang Xinwei

              Wang Peng
              Huang Nian
              Shi Zhenlong
              Liu Ren

              Liang Jianfeng
              Zhao Hanyang
              Chen Yaochen
              Wang Pengfei

              Wang Wu
              A bulajiang
              Li Jiuwei(Hong Kong)
              Shi Liu

              Comment

              Working...
              X